01

Nábor

Chcete se stát pražským strážníkem? Tady najdete všechny potřebné informace.

05

Najdi svého strážníka / vozidlo

Zde můžete najít Vašeho okrskáře, nebo zjitit, zda bylo Vaše vozidlo odtaženo

02

Tiskové zprávy

Přehled tiskových zpráv

06

Změna termínu projednání přestupku

Zde si můžete přeobjednat termín pro projednání přestupku.

03

Pražský strážník

Aktuální číslo a archiv časopisu Pražský strážník

04

Pohledávky

Byla Vám uložena pokuta tzv. na „složenku“ a nejste si jisti, zda jste pokutu v řádném termínu zaplatili?

Tiskové zprávy

Sledujte náš instagram

Úterní dopoledne s okrskáři z Prahy 10 (fotoseriál)

Titulka 260

Abychom vám přiblížili činnost okrskářů z Prahy 10, strávili jsme s nimi několik hodin jejich běžného pracovního dne. Okrskáři mají v systému práce Městské policie Praha nezastupitelnou úlohu. Pracují většinou sami a jsou přiděleni do jednoho konkrétního úseku, kde je jejich výhodou detailní znalost svěřeného okrsku.

 

Konkrétní úkoly se každý strážník, tedy i okrskář dozví na ranní instruktáži směny. Pracovní den našim kolegům začal po sedmé hodině u frekventovaného přechodu v ulici V Rybníčkách v blízkosti školy. Den pokračoval kontrolou u OC Eden a SynotTip Arény, kde se shromažďují osoby, které narušují veřejný pořádek. Znečišťují veřejné prostranství, obtěžují kolemjdoucí, žebrají a popíjejí alkohol. Strážníci mohou porušení zákona a vyhlášek hl. m. Prahy řešit pokutou nebo vykázáním dotyčné osoby z místa.

K povinnostem okrskářů patří i kontrolovat odlehlá místa, kde se zdržují bezdomovci. Občas se zde nacházejí předměty z drobných krádeží nebo různé osobní doklady. Kolegové poté řešili i parkování v rozporu se zákonem nebo závadu na odkrytém potrubí. Nejen v případě nepovolené skládky, ale i v případě zjištění jakékoliv závady na inženýrských sítích, vodních tocích, kanalizaci, hydrantech apod. je vyhotovena dokumentace s přesným popisem místa a závady jako podklad pro další správní řízení.

Den jsme zakončili na okrskové služebně v Záběhlicích, kde kolegovi začínaly úřední hodiny pro veřejnost. Během úředních hodin mohou místní okrskáři v mnoha věcech poradit občanům, jak řešit konkrétní problém, nebo jim občané mohou předat informace, kde dochází k protiprávnímu jednání či jiným problémům.

 

 

Mapa obvodních ředitelství Městské policie hl. m. Prahy