01

Nábor

Chcete se stát pražským strážníkem? Tady najdete všechny potřebné informace.

05

Najdi svého strážníka / vozidlo

Zde můžete najít Vašeho okrskáře, nebo zjitit, zda bylo Vaše vozidlo odtaženo

02

Tiskové zprávy

Přehled tiskových zpráv

06

Změna termínu projednání přestupku

Zde si můžete přeobjednat termín pro projednání přestupku.

03

Pražský strážník

Aktuální číslo a archiv časopisu Pražský strážník

04

Pohledávky

Byla Vám uložena pokuta tzv. na „složenku“ a nejste si jisti, zda jste pokutu v řádném termínu zaplatili?

Tiskové zprávy

Sledujte náš instagram

Zamyšlení nad prací strážníka

aaaNikdy jsem neměl rád uniformy. Na jiných lidech mi nevadily, nevadili mi ani lidé v uniformách, ale představa, že bych se do ní někdy oblékl sám, mi naháněla husí kůži.

Leč řízením osudu se stalo. Na začátku byly velké obavy – ani ne z reakce ostatních, ale z mých vlastních. Hlavou se honily tisíce myšlenek na jedno téma – jak to zvládnu, jak to všechno přežiji, jak jsem se sem dostal, co se po mně chce, nevypadám jako pitomec?

Až časem si člověk zvykne po příchodu do práce se převléknout do uniformy a najednou zjistí, že je to u městské policie stejné jako kdekoliv jinde. Narazíte kolem sebe na lidi, se kterými si budete rozumět a na které se můžete spolehnout vždy a za všech okolností. Narazíte na kolegy, které byste s chutí vyměnili. A na ulici? Velmi brzy vás opustí pocit, že se všichni dívají na vás – nedívají, mají svých starostí dost a nejste středem pozornosti. Velmi brzy z vás vyprchá domněnka, že pro takřka každého člověka jste nepřítel. Na ulici je to jako v životě: potkáte lidi vstřícné, ochotné, normální, i nepříjemné a otravné. Uvědomíte si, že nejdůležitější schopností člověka je schopnost dobře komunikovat.

Zapomeňte na přestřelky, automobilové honičky, Stevena Seagala. Zapomeňte na proklínané odtahy a botičky – to je u městské policie marginální záležitost. A zapomeňte na to, že vám ženy budou dávat najevo, že mají slabost pro uniformy. Nedávají to najevo L

Městská policie prostě řeší tzv. „drobné“ problémy, na které Policie ČR nemá kapacity a čas, ale které se řešit musí. I takové obyčejné záležitosti výrazně ovlivňují kvalitu života ve městě a spokojenost obyvatel, protože se odehrávají přímo pod jejich okny a na jejich ulici.

Vaší činností v pracovní dny bude ráno pomoci dětem u školy přes přechod, přes den se budete dle většinového názoru nečinně „potulovat“ svěřeným úsekem a působit spíše preventivně. Budete řešit nepořádek dělající bezdomovce, polehávající opilce, zmatené existence, špatně parkující auta, černé pasažéry. Většinu práce si budete tzv. „hledat“ sami, někdy vás přes vysílačku zaúkoluje nadřízený podle zadání z tísňové linky 156.

Budete mít několik jistot – výplatu ve výši alespoň průměrného platu, zaplacené veškeré pojištění, dodržování zákoníku práce. S výplatní páskou dostanete i stravenky, jednou za rok příspěvek na dovolenou. Když se rozhlédnete kolem sebe, mají to všichni vaši známí? A jako bonus vám občas někdo poděkuje.

Autor: JU

 

 

Mapa obvodních ředitelství Městské policie hl. m. Prahy