Titulka 260

Abychom vám přiblížili činnost okrskářů z Prahy 10, strávili jsme s nimi několik hodin jejich běžného pracovního dne. Okrskáři mají v systému práce Městské policie Praha nezastupitelnou úlohu. Pracují většinou sami a jsou přiděleni do jednoho konkrétního úseku, kde je jejich výhodou detailní znalost svěřeného okrsku.

 

Konkrétní úkoly se každý strážník, tedy i okrskář dozví na ranní instruktáži směny. Pracovní den našim kolegům začal po sedmé hodině u frekventovaného přechodu v ulici V Rybníčkách v blízkosti školy. Den pokračoval kontrolou u OC Eden a SynotTip Arény, kde se shromažďují osoby, které narušují veřejný pořádek. Znečišťují veřejné prostranství, obtěžují kolemjdoucí, žebrají a popíjejí alkohol. Strážníci mohou porušení zákona a vyhlášek hl. m. Prahy řešit pokutou nebo vykázáním dotyčné osoby z místa.

K povinnostem okrskářů patří i kontrolovat odlehlá místa, kde se zdržují bezdomovci. Občas se zde nacházejí předměty z drobných krádeží nebo různé osobní doklady. Kolegové poté řešili i parkování v rozporu se zákonem nebo závadu na odkrytém potrubí. Nejen v případě nepovolené skládky, ale i v případě zjištění jakékoliv závady na inženýrských sítích, vodních tocích, kanalizaci, hydrantech apod. je vyhotovena dokumentace s přesným popisem místa a závady jako podklad pro další správní řízení.

Den jsme zakončili na okrskové služebně v Záběhlicích, kde kolegovi začínaly úřední hodiny pro veřejnost. Během úředních hodin mohou místní okrskáři v mnoha věcech poradit občanům, jak řešit konkrétní problém, nebo jim občané mohou předat informace, kde dochází k protiprávnímu jednání či jiným problémům.