C81A8814 titulkaSystém záchytných parkovišť na území Prahy je situován do okrajových částí v blízkosti veřejné dopravy. Mimopražští návštěvníci tak mohou kromě parkování v barevných zónách nebo na komerčních parkovištích využít tyto odstavné plochy, které jsou označeny dopravní značkou s písmeny P+R. Je to zkratka z anglického výrazu park + ride, tedy „zaparkuj a jeď“.

Systém těchto parkovišť je dvojího druhu. Bezobslužná parkoviště jsou v provozu nonstop a jejich užívání je zcela bezplatné po všechny dny v týdnu. Jsou zde stanoveny tři podmínky. Zaparkovat zde můžete pouze na maximální dobu 12 hodin, vaše cesta by měla navazovat na pražskou integrovanou dopravu a smíte zde zaparkovat pouze osobní automobil do 3,5 tuny. Parkovací místa nejsou určena pro motocykly ani „osobáky“ s přívěsnými vozíky. Všechna tahle omezení se dozvíte hned u vjezdu na dopravním značení, kde pod značkou P+R máte na dodatkových tabulkách uvedeno „nehlídané“, ikonku s osobním vozidlem, a dále na poslední tabulce: „max. doba stání 12 h“.

Druhým typem záchytného parkoviště P+R je hlídané a jeho doba je časově regulována. V provozu je vždy v pracovní dny, v sobotu a v neděli v době od 4:00 do 01:00 hod. Zaparkovat zde můžete svůj osobní automobil po celou dobu provozu parkoviště za poplatek 20 Kč. Podmínkou je opět další využití MHD jen s rozdílem, že provozní řád stanoví prokázání se platnou jízdenkou nebo časového kupónu pražské integrované dopravy a dále pak lístek za uhrazené parkování musíte viditelně umístit za přední sklo Vašeho vozidla. Na těchto parkovištích můžete dostat i sankci za neoprávněné parkování. A to v případě, že Váš vůz zde ponecháte mimo provozní dobu parkoviště nebo nepředložíte platný jízdní doklad na PID nebo průkaz, který Vás opravňuje používat MHD bezplatně. Účtována Vám bude částka 100 Kč.

I přes to, že vytíženost těchto parkovacích ploch bývá vysoká, a můžeme říci, že v dopravní špičce až nedostačující, existují v Praze místa, kde jsou tato parkoviště poloprázdná. Jedná se o tři bezobslužná parkoviště, která dozoruje kamerový systém. Jsou v provozu od podzimu roku 2017 a vznikla z málo využívaných odtahových parkovišť. Jedná se o P+R Kotlářka, Švehlova a Běchovice. Můžeme se jen dohadovat, proč jsou tak málo využívána. Malá propagace a řidiči o nich neví? Anebo je snad důvodem, že návaznost MHD není ve formě hojně využívaného metra? Například z Kotlářky je to k tramvajové zastávce jen 300 metrů, kam dojdete pěšky za 3 minuty, a pouhých 8 minut Vám bude trvat cesta do centra na Anděl, kde navazuje hustá tramvajová síť a metro. Od záchytného P+R na Zličíně, které bývá od ranních hodin zcela plné a vy tak musíte ztrácet čas hledáním jiné parkovací alternativy, je to na Kotlářku cca 8 minut jízdy autem.

Pokud chcete parkovat „na jistotu“ a ne na poslední chvíli hledat místo v ulicích už tak přeplněných okrajových sídlišť, kdy se mnohdy řidiči ve snaze zaparkovat uchýlí i k drobným přestupkům a riskují tak postih od městské policie, stránky TSK nabízejí zajímavou službu. V informacích pro řidiče naleznete odkaz na aktuální stav parkovišť P+R s uvedenými počty volných míst, která se aktualizují vždy po pár minutách a Vy tak máte přehled o tom, kde se svým vozem v parkování uspějete. http://www.tsk-praha.cz/wps/portal/root/aktualni-doprava/parkoviste/x

Vložte registrační značku (SPZ) vozidla.
Například 1L2 3456, AHP 50-25

RZ:

 

Zadejte název ulice, popř. i číslo popisné:
Například Biskupcova 2

Pražský strážnik

 

titulka září web

V novém čísle vám přinášíme reportáž z činnosti strážníků na Praze 1, dále rozsáhlý článek o útoku psa na člověka, podíváme se na problematiku koloběžek v metropoli a mnoho dalšího...

archiv (od roku 2004)